Logan – Oda do Wolverine’a

Getty Images

Powiem to od razu- jestem super fanem. Komiksy, kreskówki, filmy – widziałam chyba wszystko. Wolverine jest zdecydowanie moją ulubioną postacią komiksową (ciężko go nazwać ‘superbohaterem’), więc każdy film ma specjalne miejsce w moim sercu. Logan natomiast przeniósł moje emocje na kompletnie inny poziom.

Historia rozpoczyna od pokazania widzowi jak bardzo Logan się zmienił, postarzał. Jego refleksy zanikają, szpony się zacinają, nie wysuwają do końca. Wolverine dostaje łomot. Ciężko na to patrzeć.

Hugh Jackman pokazał nam już wiele wersji Logana, jednak nigdy w tak przekonujący sposób. Dzięki temu, że film jest skierowany do dorosłego widza, w końcu mamy szansę zobaczyć Rosomaka jako złamanego, wściekłego człowieka, który zwyczajnie ma trochę dosyć. Spędza czas w towarzystwie irytującego pomagiera i Profesora Xaviera, który traci rozum. Z wielkich planów zbawienia świata nie pozostało nic. Wszystko czego bohaterowie chcą to święty spokój i gwarancja bezpieczeństwa, którą daje tylko mieszkanie na łodzi pośrodku oceanu. Jednak gdyby ten plan miał szansę dojść do skutku, to nie mielibyśmy prawilnego pożegnania z Wolverinem.

170303_BB_Logan-Laura
20th Century Fox

Wszystkie plany legły w gruzach gdy przed Loganem stanęła tajemnicza kobieta, błagając o pomoc. Chcąc pozostać w ukryciu Logan zbywa ją i odchodzi w swoją stronę. Jednak wszystko ulega zmianie gdy przy następnym spotkaniu kobiecie towarzyszy mała dziewczynka, dzierżąca dziwnie znajome metalowe szpony.

Ci, który zaznajomieni są z X-menowymi komiksami wiedzą, że mowa tu o X-23 – poniekąd ‘córce’ Logana. Poniekąd, bo formalnie Logan córki nie miał. Laura (Dafne Keen) powstała w laboratorium przy użyciu Rosomakowego DNA. Posiada ona wszystkie cechy oryginalnego X-24 i więcej.

Resztka dobroci w sercu Logana (i niekończąca się tyrada profesora X) przekonuje bohatera do podjęcia misji – choć tłumaczy się pieniędzmi, które może zarobić. Wolverine, Laura i profesor wyruszają we wspólną podróż z Meksyku do Północnej Dakoty, w trakcie której uczą się na nowo co to znaczy mieć rodzinę, czym jest wsparcie i jak daleko są w stanie posunąć się dla tych, których kochają. Wszystko to we wspanialej otoczce fruwających flaków, pryskającej krwi i brutalności wcześniej w filmach o Wolverinie nie widzianej.

Hugh Jackman przeszedł tu samego siebie. Dał nam kompletnie nową wersję Logana, zmęczonego, strapionego i chcącego pożegnać się ze światem. Jednak przy pomocy odpowiedniej motywacji (i chemikaliów) przeradza się on w bestię. Brutalną, nie do zatrzymania maszynę do zabijania. Po raz kolejny – coś czego jeszcze tu nie widzieliśmy. Jackman zawsze był i będzie Wolverinem dla wielu z nas, jednak jego performance nigdy nie był jeszcze na tym poziomie.

Znalezione obrazy dla zapytania laura x23 movie
20th Century Fox

Chciałabym też wspomnieć do nieco o Dafne Keen (Laura/ X-23). Jest to jej pierwsza większa rola, wcześniej grała tylko w hiszpańskojęzycznym serialu „Refugees”. Muszę przyznać, że poradziła sobie świetnie. Przez większość filmu Laura komunikuje się tylko za pomocą oczu. Dla tak młodej aktorki jest to spore wyzwanie. Gdy jednak Laura przyznaje się do zdolności mówienia, poznajemy poniekąd nową postać. Elokwentną, dobitną i przenikliwą dziewczynkę, która przez swoje doświadczenia dorosła o wiele szybciej (i inaczej) niż inne dzieci. Jest to postać zawzięta, zmotywowana, odrzucająca wizję porażki. Jej wieź z Loganem budowana jest dosłownie przez cały film, do ostatnich jego minut. Ta właśnie relacja powoduje coś, co zszokowało mnie chyba najbardziej – Logan jest filmem niesamowicie wzruszającym. Ostatnie sceny są nabuzowane emocjami, a młoda Dafne doskonale oddaje na ekranie to co czułam ja sama – nieokiełznaną rozpacz.

(Dobra, bo znowu się rozklejam)

Podsumowując, Logan to zdecydowanie najlepszy film o rosomaku. Jest tu wszystko czego nie mieliśmy wcześniej – brutalność, emocje i ten niesamowity dystans do całej reszty serii. Profesor X i Logan wyśmiewają komiksy z sagi o X-manach, twierdząc, że większość to zmyślone bajki, którym nie warto wierzyć.

Znalezione obrazy dla zapytania logan 2017 laura fight
20th Century Fox

Uważam, że gdyby Wolverine od początku był kręcony jako film dla 15+, mielibyśmy do czynienia z zupełnie inną postacią jak i całą sagą.

Daję filmowi 5/6 gwiazdek, nie było sceny po napisach, a jak jej tak bardzo potrzebowałam.

5tar

Okej, 5 i pół, bo Profesor X przeklina i jest to prześmieszne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s